X
GO
اخبار
تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 19 تیر 1403
تعداد بازدید خبر : 56
تاریخ ثبت : ﺳﻪشنبه, 19 تیر,1403 | 02:29 ب.ظ
تاریخ انتشار : ﺳﻪشنبه, 19 تیر,1403 | 12:24 ب.ظ
تاریخ آخرین بروزرسانی : یکشنبه, 24 تیر,1403 | 11:57 ق.ظ

نقض حق تجمع مسالمت‌آمیز در ۲۱ کشور اروپایی

  • نقض حق تجمع مسالمت‌آمیز در ۲۱ کشور اروپایی

یک نهاد حقوق بشری در گزارشی اعلام کرد که در ۲۱ کشور اروپایی حق تجمع مسالمت‌آمیز به طور فزاینده‌ای مورد حمله قرار می‌گیرد و نقض می‌شود.

به گزارش سایت ستاد حقوق بشر، سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی اعلام کرد که در اروپا، حق تجمع مسالمت‌آمیز به طور فزاینده‌ای مورد حمله قرار می‌گیرد و مقامات کشورهای قاره سبز با «برچسب زدن، بازدارندگی، مجازات و سرکوب کسانی که در تظاهرات مسالمت‌آمیز شرکت می‌کنند و کسانی که چنین تجمعاتی را سازماندهی می‌کنند» را مورد هجمه قرار می دهند.

یافته‌های عفو بین‌الملل بر بررسی وضعیت کنونی حق تجمع مسالمت‌آمیز در 21 کشور اروپایی از جمله اتریش، بلژیک، چک، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایرلند، ایتالیا، لوکزامبورگ، هلند، لهستان، پرتغال، صربستان، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس، ترکیه و بریتانیا متمرکز است.

همه ۲۱ کشور مذکور از امضاءکنندگان معاهدات بین‌المللی هستند که آنها را ملزم به «احترام، حمایت و رعایت حقوق بشر در آزادی تجمعات مسالمت‌آمیز» می‌کند؛ اما این نهاد بین‌المللی می‌گوید که مقامات دولتی این کشورها، قوانین سرکوبگرانه‌ای برای سرکوب افرادی را تصویب می‌کنند که اعتراضات صلح‌آمیز را سازماندهی کرده و یا در آن مشارکت دارند.

بر اساس این گزارش، مقامات دولتی اغلب با تشبیه معترضان حامی فلسطین و مدافع عدالت اقلیمی به «جنایتکاران»، «تروریست‌ها»، «هرج و مرج طلبان»، «عوامل خارجی» و «افراطی‌ها» به اعتراضات مسالمت‌آمیز برچسب می‌زنند. آلمان، ایتالیا و انگلیس از این لفاظی‌ها برای توجیه محدودیت‌های بیشتر بر حق تجمع مسالمت‌آمیز استفاده می‌کنند.

در گزارش عفو بین‌الملل همچنین آمده است که برخی از این ۲۱ کشور تعهدات بیش از حد و غیرموجهی را تحمیل می‌کنند که حق تجمع مسالمت‌آمیز را محدود می‌کند. اتریش، مجارستان، چک و ترکیه در مواقعی سازمان‌دهندگان مجامع مسالمت‌آمیز را به رعایت حقوق شهروندی مجبور می‌کنند.

در ادامه این گزارش آمده است: «بسیاری از تعهدات و محدودیت‌های اعمال شده بر سازمان‌دهندگان در سراسر این کشورها، غیر قابل توجیه و بیش از حد هستند. آنها نمی‌توانند الزامات قانونی، ضرورت و تناسب تعیین شده بر اساس قوانین بین‌المللی را برآورده کنند، از جمله زمانی که بر اساس مقررات مبهم باشد. علاوه بر این، ماهیت آنها تبعیض‌آمیز است.»

این گزارش همچنین نگرانی‌هایی را درباره هزینه‌های مازاد مانند هزینه‌های خدمات عمومی در این تجمعات که برگزارکنندگان برای سازماندهی و شرکت در اجتماعات مسالمت‌آمیز در مجارستان، پرتغال، هلند، اسلوونی، سوئیس و سوئد باید بپردازند، ابراز کرده است.

در ادامه گزارش عفو بین‌الملل همچنین ذکر شده است: «وظیفه حفظ نظم و امنیت عمومی غیرقابل واگذاری است و باید همواره بر عهده سازمان‌های دولتی باقی بماند. تلاش برای واگذاری آن به سازمان‌دهندگان و دیگر شرکت‌کنندگان به منزله کناره‌گیری مقامات دولتی از تعهدات برای حمایت فعالانه و تسهیل حق تجمع مسالمت‌آمیز است. الزام قانونی سازمان‌دهندگان به مشارکت در هزینه‌های مربوط به پلیس، امنیت، نظافت عمومی، خدمات پزشکی یا انتصاب ناظران با تعهدات دولت‌ها ناسازگار است.»

سازمان عفو بین‌الملل به کشورها تاکید می‌کند تا تعهدات و قوانین ملی خود را اصلاح کنند تا به اشخاص اجازه داده شود در تجمعات صلح‌آمیز شرکت کرده و آنها را سازماندهی کنند.
 

ارسال نظر: